Kambodża,czyli co,jak,gdzie ,za ile

Kolejnym celem naszej podróży będzie Kambodża

Zatrzymujemy się w mieście Siem Reap, które stanowi doskonałą bazę wypadową do oddalonego o zaledwie 6 km Parku Archeologicznego Angkor i jeziora Tonle Sap. W samym mieście wartym odwiedzenia jest Old Market, gdzie zresztą zlokalizowanych jest wiele tanich jadłodajni (1,5-3 USD za tradycyjne khmerskie dania, na Pub Street znajdują się droższe restauracje). Pomimo tego, że walutą Kambodży jest riel to wszędzie ceny są w dolarach.

Angkor to jeden z największych kompleksów zabytków na świecie będący świadectwem potęgi Imperium Khmerów. Kiedyś było to najprawdopodobniej największe miasto na świecie, większe od ówczesnego Rzymu z milionem mieszkańców (obejmując obszar 400 km2!).ruiny. .Zwiedzanie zaczynamy wcześnie rano.

Kierowca tuk-tuka podjedzie po nas  o godz. 5 rano, bo już od 5:30 można kupować bilety  Chcemy obejrzeć wschód słońca przy największej hinduistycznej świątyni kompleksu – Angkor Wat (lista UNESCO).

Następnie kierujemy się do Bramy Południowej prowadzącej do kompleksu miejskiego Angkor Thom, stolicy państwa khmerskiego.

Można tu zobaczyć niezwykłe zabytki, w tym:

  • Bayon – znajdująca się w centrum otoczonego murami miasta wysoka na 45 m świątynia składająca się z 54 wież ozdobionych twarzami Buddy, w środku labirynt korytarzy i filarów z mistycznymi rzeźbami.
  • Baphuon – kształt piramidy oraz ozdobnie rzeźbiony Taras Słonia i Taras Trędowatego Króla.
  • Ta Prohm – zwana „Świątynią Dżungli”, ze względu na liczne tropikalne drzewa, pnącza i konary oplatające kamienne ruiny, ogromne korzenie kruszące olbrzymie kamienne bloki, jedna z najbardziej widowiskowych świątyń Angkoru, gdzie kręcono zdjęcia do filmu „Tomb Raider” z Angeliną Jolie!

 

Angkor Small Circuit i Big Circuit

 

Generalnie kierujemy się trasą tzw. Big Circuit (26 km, mniejsza pętla ma 17 km + 8 km na dojazd z centrum Siem Reap). Najwięcej czasu zajmuje zwiedzenie trzech dużych świątyń: Angkor Wat, Bayon i Ta Prohm, ale jest też sporo mniejszych, czasami bardziej klimatycznych jak Preah Khan (mniej turystów, od których tu się po prostu roi:)).

Na zachód słońca warto uda się na wzgórze Bakheng.

Kilka kilometrów od Siem Reap, leży największe słodkowodne jezioro Azji Płd-Wsch – Tonle Sap, które nie sposób ominąć. Jezioro stanowi swego rodzaju fenomen natury (rezerwat biosfery UNESCO), w porze deszczowej rozlewa się we wszystkich kierunkach, zalewając wiele dróg i miejscowości, powiększając swoją powierzchnię z 2,5 do 12 tys. km2! (prawie 5x większa!) Odwraca bieg rzeki Tonle Sap i chroni Deltę Mekongu przed powodzią. Świetnym doświadczeniem jest rejs łodzią do pływającej wioski, czyli osady zbudowanej na jeziorze z połączonych ze sobą łodzi.

W tym wypadku skorzystaliśmy z zorganizowanej wycieczki – z dwóch opcji Chong Kneas (popularna, blisko Siem Reap) i dalsza, mniej turystyczna Kompong Phluk wybieramy tą drugą (ceny odpowiednio 13 i 18 USD).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s